Kontakt O nás

Muslimem na zkoušku? S cestovkou žádný problém

Chcete si na vyzkoušet, jaké to je být muslim či buddhista? Na vlastní kůži prozkoumat cizí víru či filozofii? Není nic jednoduššího. Cestovní kancelář World Weavers vám tento zážitek na pár týdnů umožní.

Oddaným věřícím se může jevit koncept “muslimem na měsíc” či "buddhistou na měsíc" jako svatokrádež. Provokativní název zájezdu si přímo říká o kritiku. A Australan Ben Bowler, který tyto spirituálně-cestovní programy nabízí od roku 2008, to samozřejmě ví.

"Za měsíc toho opravdu moc nestihnete. Víra je na celý život. Většinou je však odezva ze strany muslimů pozitivní, naše zájezdy totiž pomáhají bourat stereotypy a jejich účasníci odjíždějí obohaceni o duchovní perspektivu," říká devětatřicetiletý muž, který byl vychován jako katolík.

Například cestovní balíček "Muslim for a Month" zahrnuje 10 až 21denní zájezd do Turecka, během nějž se účastníci stravují a žijí v muslimských rodinách, studují základy víry a historie, učí se kaligrafii, poslouchají čtení z Koránu a naštěvují mešity. Desetidenní zkušenost se súfismem, což je mystická forma islámu, přijde na 745 euro.

Ještě dříve však cestovka zařadila do nabídky možnost stát se buddhistickým mnichem a v této roli v thajském chrámu umístěném do údolí Fang prožít celý měsíc. Od letošního roku si pak zájemci mohou vyzkoušet i život v kůži tibetských mnichů blízko himalájských vrcholků v Indii.

Cílem zájezdů podle Bowlera není obrátit lidi na víru, ale spíše umožnit takzvaně “spirituálně zvídavým” (a dokonce i ateistům) prozkoumat cizí víru bez nánosu předsudků. Ne vždy se ale jeho iniciativa setkala s pochopením.

Například v roce 2010 musel "mnišskou zkušenost" na čas z nabídky vyřadit. Kvůli stížnostem, že vydělává na něčem, co je pro běžného Thajce dostupné bez jakýchkoli poplatků. Bowler však tuto kritiku odmítá.

"Výtěžek z cestovních programů financuje běžný provoz naší neziskové organizace Blood Foundation, kterou jsme založili na pomoc komunitě migrantů žijící na hranici Thajska a Barmy," říká muž, který v Thajsku žije od roku 2006.

"Když něco měníte, logicky tím lidi naštvete. Mnozí s tím, co děláme, nesouhlasí, nebo jsou proti tomu, abychom hodnoty různých náboženství stavěli na jednu roveň. A mým cílem je právě tohle myšlení změnit," dodává.

přidáno 6. ledna 2014 do kategorie Lifestyle

ČTETE: Muslimem na zkoušku? S cestovkou žádný problém · 6. ledna 2014 · Lifestyle
·
Další články