Kontakt O nás

Kam za babím létem? Do kyperských hor či na tradiční Malorku

Začátek podzimu je perfektní dobou na krátké výlety za sluncem, kulturou a outdoorovými aktivitami. Nechte se v září či říjnu nalákat na kulturní Francii, hornatý Kypr nebo historickou perlu Jordánska.

 

Kulturní Francie
Pro ty, kteří dychtí po kulturním vyžití i troše slunečního svitu, má zářijová Francie rozhodně co nabídnout. Ještě pár dní se v Perpignanu koná mezinárodní festival fotožurnalismu Visa Pour l’Image (1-16/9, visapourlimage.com). Milovníci tradiční muziky ve spojení s nádherným prostředím zase nepohrdnou návštěvou Korziky, přesněji místa Calvi, kde se až do pátku 15/9 koná festival Rencontres de Chants Polyphoniques de Calvi (myspace.com/rencontrescalvi). Ti, kdo naopak preferují současný tanec, by neměli vynechat návštěvu Lyonu, kde se mezi 14. a 30. zářím uskuteční Biennale OFF 2012 (scene-7.fr). Kombinace jazzu a skvělého vína vás čeká na festivalu v Beaune v Burgundsku (16-17/9 jazzabeaune.fr). A celá plejáda druhů umění se představí na každoroční slavnosti Festival l’Occitania v Toulouse (22/9 - 27/10 toulouse-tourisme.com).


Tradiční Malorka
Pokud chcete uniknout turistickému ruchu a zažít Malorku z trochu jiné stránky, vydejte se do Port de Sóller, malé vesnice ležící na skalnatém severozápadním pobřeží. Čekají vás tam dvě písčité pláže spojené promenádou plnou barů a restaurací a také dva majáky, které stojí na každé straně zátoky ve tvaru podkovy. Na trh si každou sobotu můžete zajet do města Sóller, které se nachází pět kilometrů ve vnitrozemí a kam vás hájem pomerančovníků zaveze dřevěná tramvaj postavená v roce 1913. Z přístavu můžete vyrazit na výlet lodí a vesnice je navíc dobrou základnou, pokud byste zatoužili protáhnout turistické boty v okolních horách Sierra de Tramuntana. Na úpatí Puig Major, což je nejvyšší hora ostrova, se nacházejí dvě úžasné, turisty dosud neobjevené vesnice Fornalutx a Biniaraix.
(Do Port de Sóller se dostanete vlakem (trendesoller.com), autobusem či taxi z Palma de Mallorca).


Hornatý Kypr
Pohoří Troodos na Kypru, jež ukrývá byzantské kláštery a maličké vesnice, tvoří skvělou alternativu k plážovému slunění. Ve vesnici Kalapanayiotis, která leží v samém srdci pohoří, byly tradiční budovy přestavěny místními řemeslníky a za použití tradičních metod na luxusní hotel Casale Panayiotis (casalepanayiotis.com). Z původní stodoly se staly lázně a příjemná vám bude také návštěva místní restaurace s výhledem na údolí, během níž vám číšníci nabídnou kyperské pokrmy a víno. Ve vesnici se kromě toho nachází klášter se šesti kaplemi, který je zapsán do seznamu kulturního dědictví UNESCO. K dispozici je tu také bazén s výhledem na hory a mnohé zláká i řeka plná pstruhů. Nuda tu rozhodně nehrozí ani sportovcům – zdejší aktivity zahrnují jízdu na čtyřkolkách po lesních cestách, plavbu na kajacích nebo lezení po skalách.


Rurální Portugalsko
Oddech od rušných rezortů v Algarve vám nabízí rurální sever Portugalska. Region Minho překypuje bujnou vegetací, lesy, říčními údolími a starověkými pevnostmi. Mnohé z místních tradičních budov byly zrestaurovány a nyní se pronajímají zájemcům jako prázdninové sídlo. Například Quinta de Bemvisa, farmářské stavení ze 17. století ležící ve vesnici Calheiros (casasnocampo.net), je vybavena bazénem a tenisovými kurty. Těm, kteří chtějí dovolenou strávit aktivně, nabízí oblast ještě víc – jízdu na koni, horská kola nebo plavbu na kánoi.


Historické Jordánsko
Letos je tomu 200 let, co švýcarský badatel Johann Burckhardt objevil Petru, starověké skalní město, které je dnes největším turistickým lákadlem Jordánska. Kulaté výročí mělo na velkolepé oslavy přilákat tisícihlavé davy turistů. Kvůli nestabilní situaci na Blízkém východě se tak ale nestalo, ačkoli v samotném Jordánsku je pobyt zcela bezpečný. Tento a příští měsíc tak můžete využít speciálních nabídek aerolinek, hotelů a cestovních kanceláří a vydat se objevit pískovcová torza bez obvyklé přítomnosti davů.


přidáno 21. ledna 2014 do kategorie Lifestyle

ČTETE: Kam za babím létem? Do kyperských hor či na tradiční Malorku · 21. ledna 2014 · Lifestyle
·
Další články