Kontakt O nás

Inspirujte se vůní: aromaterapie vám zvedne náladu a zlepší výkon

Do aromaterapie byste možná neřekli, že umí zvýšit výkonnost. Faktem však je, že právě vůně je ze všech smyslů nejsilnější a nejvíce ovlivní aktivitu mozku. Důvod je jednoduchý. Čichové buňky jsou přímo napojeny na oblasti mozku, které řídí emoce a učení.

Esenciální oleje pomáhají nejenom ke zlepšení pracovního výkonu, ale i zdraví, což v případě zaměstnanců znamená méně sick days. Oleje používané v aromaterapii mají totiž antivirální a antibakteriální účinky a zároveň působí proti plísním. V prostředí typu kanceláře, kde se schází velké množství lidí, je to ideální pomocník.

Inhalace esenciálních olejů navíc aktivuje podvěsek mozkový – oblast mozku, která vysílá vzkazy dalším částem těla. Pouhé vdechování vůně tak dokáže vyvolat v těle mnoho změn, včetně aktivace imunitního sytému, pohyby krevního tlaku a stimulace trávení.

Užitek z aromaterapie můžete mít i tehdy, pokud o ně ostatní ve sdílené kanceláři nestojí. Stačí kápnout jednu nebo dvě kapky esenciálního oleje na bavlněný polštářek a přičichnout k němu vždy, když jste bez energie. Pokud máte soukromou kancelář, dejte do elektrického difuzéru 1 až 6 kapek nebo si vytvořte rozprašovač přidáním pár kapek oleje do láhve naplněné destilovanou vodou.

Jestli chce z aromaterapie profitovat celá kancelář, umístěte před vaší brainstormingovou schůzí doprostřed stolu misku s horkou vodou, kam přidáte pár kapek esenciálního oleje.

Následujících šest vůní přispívá ke zvýšení výkonnosti a zlepšení nálady:

Citrón
Tato vůně podporuje koncentraci a má uklidňující a čistící účinek, který se hodí, když máte vztek, úzkost nebo se cítíte poraženě. Citrón také působí antivirálně a antibakteriálně a díky své schopnosti zlepšit imunitní systém a cirkulaci krve pomáhá při bolavém krku a nachlazení.

Levandule
Tento esenciální olej má uklidňující účinek a pomáhá zvládnout emoční stres. Levandule působí příznivě na nervy a uleví při nervovém vypětí nebo depresi, stejně jako při bolesti hlavy a migréně.

Jasmín
Podobně jako levandule uklidní nervy také jasmín. Tento olej se však běžně používá i proti depresím, protože dokáže zvednout náladu, podpořit sebevědomí, optimismus a obnovit energii.

Rozmarýn
Tato vůně vás skvěle uvede do nového týdne. Kromě toho, že zlepšuje paměť, má rovněž stimulující účinky při fyzickém vyčerpání, bolesti hlavy nebo mentální únavě. Doporučuje se použít hned ráno, kdy potřebujete "nakopnout". Dokáže ale ulevit i při bolesti svalů.

Skořice
Stimilující účinek skořice pomáhá při mentální únavě nebo k většímu soustředění.

Máta peprná
Vyzkoušejte mátu při brainstormingu. Okamžitě vám zvedne hladinu energie, osvěží mysl, podpoří soustředění a jasné myšlení.

 

přidáno 23. března 2014 do kategorie Lifestyle

ČTETE: Inspirujte se vůní: aromaterapie vám zvedne náladu a zlepší výkon · 23. března 2014 · Lifestyle
·
Další články