Kontakt O nás

Co byste v životě chtěli udělat, než zemřete? Napište si seznam

Je ve vašem kalendáři i něco jiného, než jen pracovní úkoly? Umíte si při svém vytížení život také užívat? A víte vůbec jak? Podnikatel a autor knihy Maverick Startup, Yanik Silver, navrhuje sepsat seznam položek, které by váš život proměnily v jedinečný a nezapomenutelný zážitek.

Znám mnoho podnikatelů, včetně mě, kteří jsou absolutně pohlceni prací. Pořád mají před očima tolik nedokončených projektů a seznam úkolů, které je třeba udělat, je neustále plný. Proto věřím, že je potřeba mít v kalendáři i něco jiného.

Vraťte se v myšlenkách do svého dětství a vzpomeňte si na aktivity a koníčky, které vám dělaly opravdu radost. V dospělosti totiž mnoho z nás ztrácí smysl pro zábavu a inspiraci. Zaplňte si proto kalendář také zábavou a nevšedními a dobrodružnými zážitky a dbejte na jejich splnění, jako by šlo o jakýkoli jiný pracovní úkol.

Vždycky jsem byl příznivcem dělání seznamů a vím, že mnozí úspěšní lidé se mnou tento pohled sdílí. Existuje snad lepší seznam než takový, který vám přinese naprosto nezapomenutelný a vzrušující život?

Je to poměrně jednoduché a zahrnuje všechno, co chci udělat, mít nebo se stát předtím, než zemřu. Nejtěžší částí je sednout se a seznam skutečně sepsat. Většina věcí v mém seznamu je soustředěna na "co chci udělat": pilotovat své vlastní letadlo, darovat během života 10 milionů dolarů na charitu, navštívit Rusko, kde jsem se narodil, a zúčastnit se Olympijských her.

Váš seznam je jedinečný. Za jedno odpoledne můžete zvládnout napsat aspoň 25 až 50 položek. U těch prvních vám to půjde nejsnadněji, potom už však musíte skutečně dlouho dumat, co by vás učinilo šťastnými. Co vám dělalo radost, když jste byli děti? Co jste si vždycky přáli udělat? Čím jste vždycky chtěli být?

Nedejte se brzdit tím, co si o tom pomyslí ostatní. Nedávejte na seznam nic, co pro vás není vzrušující a vy pouze cítíte, že byste to měli napsat. Když nechcete zachraňovat velryby, tak to tam prostě nedávejte.

Přemýšlejte o položkách, aniž byste k nim přidávali podmínky nebo omezení. Je jedno, jestli se domníváte, že to je hloupé nebo že by se to ve skutečnosti nemohlo stát, případně že se vám ostatní budou smát. A co? Naslouchejte svému srdci a prostě to napište. Nijak vám to přece neuškodí, i kdyby se to nikdy vyplnit nemělo.

Jak váš seznam změníte v realitu? Napište si to. I kdybyste nenapsali víc než 50 až 100 položek, budete překvapeni, kolik z nich se během roku naplní, aniž byste se na něj znovu podívali.

Naplánujte si to. Právě v tomto bodě mnoho lidí selhává, ale dokud si svou zábavu nenaplánujete, nikdy se nestane, protože v práci budou neustále padat nějaké úkoly a ani vaše emailová schránka nebude nikdy prázdná. Pomyslete na svoji dovolenou: je naplánována a tudíž se uskuteční. Čím více zábavy naplánujete do svého života, tím více jí získáte.

Když slyším lidi říkat, že na něco nemají čas, fakticky to znamená, že to něco pro ně není prioritou. Výmluva "Nemám čas" je obecně přijímána, ale my všichni máme stejných 24 hodin denně. Je na vás se rozhodnout, jaké budou vaše priority. A pokud je jí plný a bohatý život s neuvěřitelnými zážitky a dobrodružstvím, potom si musíte udělat čas a naplánovat položky z vašeho seznamu.

Svoboda je pro podnikatele operativní slovo a dokud se ji krok za krokem nanaučíme tím, že vykročíme ze své kanceláře, budeme jen sluhou našeho byznysu. Možná věříte, že jste nepostradatelní, ale buďte si jisti, že téměř každý, včetně vás, je nahraditelný. Je důležité poodstoupit a podívat se, zda ve svém byznysu skutečně děláte pouze ty aktivity, které vyžadují klíčové kompetence a jedinečné schopnosti, v nichž vynikáte.

Možná už jste slyšeli o pravidlu 80/20: 20 procent vašich aktivit vytvoří 80 procent výsledků. Opačně platí, že 80 procent vašich aktivit vytvoří 20 procent výsledků. Pokud se tedy zaměříte na těch několik málo důležitých aktivit, které vyprodukují 80 procent výsledků, uvolní se vám ruce k tomu, abyste mimo práci dělali ještě víc.

 

přidáno 2. března 2014 do kategorie Lifestyle

ČTETE: Co byste v životě chtěli udělat, než zemřete? Napište si seznam · 2. března 2014 · Lifestyle
·
Další články