Kontakt O nás
REPORTÁŽ: Koučování na střeše světa

REPORTÁŽ: Koučování na střeše světa

Žijete život, který opravdu chcete žít? Chtěli byste dosáhnout v životě více? Více svobody? Více času? Více peněz? Nebo více pohody? A víte, že reálnou možností, jak toho všeho dosáhnout, je vydat se na cestu změny? Ne s turistickým průvodcem, ani s cestovatelem. Ale nejlépe s podporou osobního kouče. Koučování je profesionální spoluprací, která pomáhá lidem  překlenout rozdíl mezi tím, kde jsou a tím, kde by chtěli být ve svých soukromých nebo pracovních životech. To, že tento proces nemusí probíhat vždy jen v pracovně kouče, okusila letos v září na vlastní kůži čtveřice odvážných, která se svým koučem Pavlem Sudíkem z Hampson vypravila na dva týdny za svojí životní změnou do nejvyšších hor světa. Do Himalájí.

Předposlední srpnový den po ránu se sešla na letišti Václava Havla podivná partička – marketingový expert, daňový poradce, ekonomický ředitel, obchodní zástupce … a jejich kouč. Všichni měli za sebou půlroční proces koučování reprezentovaný několika koučovacími sezeními a nespočtem hodin tvrdé práce na své vlastní změně. A před sebou 24 hodin cesty, vrcholky nejvyšších hor světa a vizi toho velkého, co chtějí v životě dosáhnout. Cílovou destinací bylo letiště v Lehu, dřívějším hlavním městě malého himálajského království Ladakhu, které je dnes součástí Indie. Z Lehu pěšky i terénním autem do magického údolí Nubra, kde najdete poušť uprostřed velehor, anebo jezero Tsomoriri, kde podle legend žijí tajemné vodní bytosti. A výstupy do těsné blízkosti šestitisícových vrcholků jakým je třeba Stok Kangri. 

Pojem „velký sen“ je relativní. Co je pro někoho banalita, tak pro druhého může být tím největším na světě. I v případě naší čtveřice se velmi lišilo „to velké“. To, pro co se každý z nich do velehor vydal. Ať už to bylo rozhodnutí, jak naložit se svým profesním vývojem, jak si uspořádat své vztahy, jak dělat v životě to, co mě baví, nebo „jen“ dosažení fyzické zdatnosti k výstupu.

Společné měli všichni jedno - chtěli od života něco velkého, byli ochotni pro to podstoupit určité nepohodlí, být dva týdny bez telefonického spojení a povětšinou bez teplé vody. Podstoupit fyzickou i psychickou zátěž. Ale zároveň pracovat na vylepšení svého života v pohádkově krásné přírodě, pod noční oblohou s miliony jasných hvězd a v klidném přítmí buddhistických klášterů vysoko v horách. To byl důvod, proč odložili kravatu, oblek či kostým, sbalili spacák a často doprovázeni udivenými pohledy svých blízkých vyrazili s koučem do Himalájí. 

V Hampson chápou úlohu kouče jako odborníka, jehož úkolem je především vytvořit klientovi vhodný prostor pro otevřenou diskuzi s vlastním podvědomím. Běžně nepřístupné hladiny naší mysli mají nesmírnou kapacitu a moc. Můžou nám být nadmíru užitečné k tomu, abychom žili život podle svých představ. Stačí je jen vhodně „zaúkolovat“. Tento vnitřní dialog lze neuvěřitelně akcelerovat pomocí rituálů. A uskutečněním symbolických kroků, které v souvislosti s naším záměrem provedeme. Pokud tedy chceme od života skutečně něco velkého, tak mu to nelze nesměle sdělovat z gauče od televize. Je potřeba vylézt někam vysoko a srozumitelně mu to povědět. Jestliže zatoužíme po něčem větším než obvykle, tak je třeba se vyšplhat na místa nejvyšší. Někdy obrazně, ale nejlépe doslova. 

Pobyt mezi šestitisícovými vrcholky byl pro všechny, kteří se nakonec pro koučování na střeše světa odhodlali magický, ale náročný. Himaláje kladou své nároky na fyzickou i psychickou odolnost, což všichni účastníci poznali nejen při pěších výstupech, ale i při přesunech autem více necestou než cestou. Pro člověka navyklého životu v kanceláři se stálou komfortní teplotou jsou výzvou i rána ve stanu, kdy venkovní teplota je na bodu mrazu. Samostatným dobrodružstvím pro našince jsou i místní toalety (pokud se tomu tak dá říci). Vedle meditací v místních chrámech, je nezapomenutelným zážitkem i přespávání v klášterech na dřevěných pryčnách, kde se dá o evropském hygienickém standardu jen zdát a nocležních často sdílí společný prostor s nejrůznějším hmyzem, který věřící buddhisté nehubí. Součástí procesu osobního růstu všech zúčastněných byly i několikahodinové meditace s buddhistickými mnichy, kdy se duše toulá tak trochu mimo tělo.

V polovině září vyplivne ranní let z Frankfurtu na letiště Václava Havla mezi spoustou byznysmenů i pětici poněkud pomačkaných a špinavých lidí ve věku od 35 do 60 let. Stejní lidé, na stejném místě, ale něco je jinak. Co konkrétně? Co o koučovací misi Himaláje 2016 říkají jejích hlavní aktéři?

 

Koučování na střeše světa mě přimělo k odvaze pustit se do skutečných snů a vizí, které se mnou flirtovaly už delší dobu. Dech beroucí zážitky na hraně života a smrti (ne vlastního) mě podpořily v nutnosti užívat si každý další den, který je nám dán. Potkala jsem vlastní strachy a výzvy, a poznala, že se s novým ránem rozplynou a mizí s dosažením cíle cesty,“ říká Diana, majitelka prestižní poradenské firmy.

Vítek, finanční manažer k tomu dodává: „Kontrast spokojenosti a pokory místních lidí a jejich (z našeho pohledu)prostého a velice jednoduchého způsobu života mi pomohl si utřídit, co je vlastně i v tom mém způsobu života správné. Co má vlastně smysl, proč vlastně žiju … A kde my jsme ztratili toleranci k ostatním odlišným lidem. Myslím, že právě o to jde: najít a poznat sebe sama, pochopit a upravit svou vlastní životní cestu a své místo v životě. Mně se to podařilo - našel jsem tam vnitřní klid, takovou jakoby duševní pohodu.

Pro obchodního zástupce zahraniční firmy z Mariánských Lázní, který už „stříhá metr“ do důchodu, byl jedním z největších milníků výstup do základního tábora Stok Kangri, čemuž předcházelo zdolání převýšení cca 2.000 metrů.  A následně říká: „Pro mě byla tím velkým cílem vlastně příprava na tuto cestu. Moje kondice se během půl roku práce na sobě velmi zlepšila, dosáhl jsem svého cíle.“ A dodává k tomu: „V klášterech na mě velmi zapůsobila skromnost mnichů, snaha spíš dávat, než těžit pro sebe.  A brát svůj „náboženský postoj“ s láskou a humorem.

První ročník projektu koučování na střeše světa zakladatel Hampson a life kouč Pavel Sudík uzavírá krátkým zamyšlením:  „O koučování projevilo vážný zájem víc než deset lidí. Jejich řady ale postupně řídly. Lidé často o skutečném životě pouze mluví. Někteří si dokonce dovolí i snít. Ten nejdůležitější první krok do neznáma však udělají jen někteří. Cesta za svým snem vyžaduje vždy notnou dávku odvahy. Podobně jako cesta do neznámého prostředí.“ 

Koučování je mocný transformační proces. I vy můžete vykročit na cestu, která změní váš život! Ať už to bude s podporou kouče, nebo bez ní. Ať to bude v Praze, nebo na konci světa. Nebo třeba v Himalájích. 

Pavel Sudík je zakladatel Institutu pro zrychlené učení Hampson. Institut byl založen v roce 1989. Zaměřuje se především na organizaci intenzivních pobytových kurzů angličtiny (které se konají v zrenovovaném statku z patnáctého století), motivační semináře chození po žhavém uhlí a oblast koučování.  V letošním roce představil Hampson v oblasti koučování novinku „Koučování na střeše světa v Himalájích“, mocný prostředek pro ty, jejichž vytoužený cíl leží hodně vysoko.
Pavel má více než 25 let praxe v oblasti motivace lidí. Během své praxe doprovázel tisíce klientů na cestě za jejich sny. Jako kouč je držitel mezinárodní certifikace Results Coaching. Má ukončený psychoterapeutický výcvik v ericksonovské hypnoterapii a výcvik v sytemických konstelacích a NLP. Je členem prestižního amerického Firewalking Institute of Research and Education. V každém z těchto výcviků získal nové kompetence, základ pro svoji práci se však naučil od starého šamana v džungli. Více informací je k dispozici na www.sudik.name , www.firewalk.cz, info.hampson.cz a www.patha.cz

přidáno 12. prosince 2016 do kategorie Lidé

ČTETE: REPORTÁŽ: Koučování na střeše světa · 12. prosince 2016 · Lidé
·
Další články