Kontakt O nás

Pět otázek pro Radku Marešovou

Radka Marešová vystudovala jednooborovou psychologii na Univerzitě Palackého v Olomouci. Momentálně pracuje jako školní psycholog na ZŠ nám. Curieových v Praze a je v psychoterapeutickém výcviku Umění terapie. Jak se Radka Marešová popasovala s otázkami Osobního rozvoje?

 

„Osobní rozvoj“; co pro Vás znamená?

Někde jsem četla, co pozvedává úspěšné jedince nad dav: „JEŠTĚ O TROCHU VÍCE“. Tedy: Udělat vše, co se ode mě očekává a ještě o trochu více. Ta čtyři slova pro mě znamenají „osobní rozvoj“. Když pro sebe nebo pro ostatní udělám o trochu víc, než bych musela, pak už nezáleží na tom, jestli se to týká fyzické, psychické, sociální nebo duchovní stránky.

Co Vás nejvíc naplňuje, baví?

Asi by se toho našlo víc, ale momentálně je to moje práce. Psychologie je pro mě nejen prací, ale i koníčkem. Baví mě ji studovat, přicházet na nové poznatky, hledat řešení různých problémů, se kterými za mnou lidé chodí. Není nad to, když za mnou někdo přijde a řekne mi, že jsem mu v něčem pomohla.

Kdy jste sama sebe naposledy příjemně překvapila?

Tohle je těžká otázka. Určitě sama sebe příjemně překvapím tím, když se mi povede něco pro mě nového, neznámého… S novým a neznámým se v psychologii, nejen ti začínající, setkávají celkem často.

Každý člověk je individuální, stejně tak jeho problémy - proto jsou pro mě vždy něčím novým. A pokaždé, když se mi povede poradit si s nějakým takovým problémem, sama sebe mile překvapím. A doufám, že to tak bude třeba i po deseti, dvaceti letech praxe. Neumím si představit, že by se pro mě stala práce rutinou, kde bych nepřekvapovala jak sama sebe, tak ostatní :-)

Jaké hodnoty Vás nejvíc vystihují?

Bude to asi znít jako klišé, ale největší hodnotou je pro mě zdraví. Pro ty, kteří vědí, jaké to je přijít o zdraví, tato hodnota nikdy nebude znít jako klišé. A když už je v otázce množné číslo, tak další hodnotou jsou pro mě vztahy. Pocit, že kolem sebe máte lidi, o které se můžete opřít, je k nezaplacení.  Jsem ráda, že momentálně i v práci kolem sebe takové lidi mám.

V čem vidíte smysl života?

Smysl života je pro každého v něčem jiném. Není ani tak důležité, co konkrétně tím smyslem je, ale aby člověk ten svůj smysl života znal nebo se ho aspoň snažil najít. Zkrátka, aby člověk svůj život nepřežíval, ale žil, ideálně si užíval :-)

 

přidáno 29. dubna 2015 do kategorie Lidé

ČTETE: Pět otázek pro Radku Marešovou · 29. dubna 2015 · Lidé
·
Další články