Kontakt O nás

Pět otázek pro Ondřeje Kobzu

Mnozí Pražané už o něm slyšeli; kdo chce kavárníka Ondřeje Kobzu vidět a prohodit s ním slovo, nechť navštíví jeho podniky Café V lese nebo Café Neustadt. Pro dnešek se musíme spokojit s tradičním nedělním mininterview, velký rozhovor najdete v připravovaném Osobním rozvoji č. 5.

 

„Osobní rozvoj“; co pro Vás znamená?

Pro mě osobně, že se učíme z reflexe. Vytváříme si mechanismy  ať už v neděli večer, či v delším časovém horizontu –, takové chvilky zamyšlení, zpytování svědomí, co se povedlo, co se nepovedlo. Anebo to necháme jen tak hnít v sobě a ono se to jako na kompostu přetaví v nějaký výsledek. Pro takové chvilky je potřeba si vytvořit změněné prostředí: běh v lese, pouť k opuštěnému kostelu, půst...

Jde tedy spíše o tyto strategické momenty, kdy se obrací kormidlem, než že by se člověk měl zaměřovat na nějaké urputné snažení, např. jazykový kurz. Když člověk dobře nastaví kormidlo, na směr, kudy se ubírá směr větru, tak už ty věci potom půjdou samy.

 

Co Vás nejvíc naplňuje, baví?

Nejvíce běhání po polních cestách  kdy nemáte vybranou trasu, vmžiku chvíle se rozhodnete, jestli tudy nebo támhle a náhle se ocitnete v houštině, kde se musíte nepříjemně prodírat, či na louce, kde se rozprostře nečekaný výhled do kraje. A to vše vám rámcuje ono tempo běhu. Zpočátku se třeba ani nechce, ale jak se to tělo uvede do pohybu, už zase nejde zastavit. Tak to mě hodně baví.

A taky mě baví, když třeba na Hlavním nádraží uspořádám koncert pro šest pian a přijde jen tak tisícovka lidi, kteří si užijou pospolitost v takovém známém prostoru.

 

Kdy jste sám sebe naposledy příjemně překvapil?

Minulou neděli, kdy jsem se postil jen o vodě a viděl, že je to budoucí cesta; že je to děsně obohacující, jak se tělo pročišťuje. Změní se vědomí, mysl se soustřeďuje, a jíst jídlo vám pak ty další dny připadá jako trochu nuda.

 

Jaké hodnoty Vás nejvíc vystihují?

Tvořit věci nově. Radost z pospolitosti, popohánět lidi k posouvání se.

 

V čem vidíte smysl života?

Konat věci Ad Maiorem Dei Gloriam - K větší chvále Boží. Heslo jezuitů, napsané ve všech jejich kostelech.

 

přidáno 7. září 2014 do kategorie Lidé

ČTETE: Pět otázek pro Ondřeje Kobzu · 7. září 2014 · Lidé
·
Další články