Kontakt O nás

Pět otázek pro Jana Bílého

Systemického poradce, holistického kouče a lektora rodinných konstelací Jana Bílého jsme zastihli na slunné Krétě. Jak odpověděl na tradičních nedělních "Pět otázek"?

 

 

1) „Osobní rozvoj“; co pro Vás znamená?

 

Poslední roky hodně pracuji na konceptu "Cyklické duše". Věnoval jsem tomu například moji předposlední knížku "Živoucí kruh". A tak bych dneska, po všech těch konstelacích a vhledech, řekl, že osobní rozvoj pro mě znamená především uvědomění si našeho zapletení do prvních dvou etap cyklu - tedy do rodinné a kmenové duše. Do rodinného systému se rodíme a nikdy ho nemůžeme opustit. Jsme s ním biologicky svázáni. Kmenová duše pak je to, co volíme jako to "naše" v kontrastu k tomu, co je "cizí". Tyto dvě duše jsou příčinou mnohých problémů a především bolesti, kterou způsobujeme jiným, ale především sami sobě. Osobní rozvoj by pak byl vědomý pohyb do třetího stádia, ke třetí "duši", kterou nazývám naší esencí. Jenže - k té se můžeme dostat jedině tím, že se vzdáme všeho toho, čeho se v prvních dvou fázích vývoje držíme, neboť nám to poskytuje pocit jistoty.

  

2) Co Vás nejvíc naplňuje, baví?

 

Asi jít na až hranu toho, co je možné, co ještě právě "dám". Nemám na mysli zrovna jen fyzickou hranici, nejsem špičkový sportovec, ani nelezu na osmitisícovky. Myslím tím především pohyb k nějaké vnitřní pravdivosti, k objevování toho, co jsem předtím neviděl, čeho jsem si nevšiml, neboť jsem nebyl pozorný. To mě sice naplňuje, ale ne vždy baví, protože to prostě často není "zábava".

    

3) Kdy jste sám sebe naposledy příjemně překvapil?

 

Pořád. Stále, v každém okamžiku. Ale nevím, co je to "příjemně". Překvapuji se, překvapuje mě život, tají se mi často dech, jak je svět kolem mne jiný, než jak to očekávám. Tak třeba před půl hodinou - myslel jsem, že odjedu autobusem z jižní Kréty na sever, kde jsem si měl vyzvednout auto. Ale autobus nepřijel. V Česku bych možná propadl panice - co teď? Tady jsem jen pokrčil rameny a v ten okamžik se objevila nad horami, po kterých zde chodím, nádherná duha.

 

4) Jaké hodnoty Vás nejvíc vystihují?

 

Žádné. Já jsem velice proti "hodnotám", protože v tom okamžiku, když něco prohlásím za hodnotu, jsem z něčeho jiného udělal "nehodnotu". A už tu máme ten košíček, do kterého hodná holčička sbírá hezká jablíčka. Ale přes noc se některá z nich začnou kazit, a tak je holčička druhý den z košíčku vyhodí na kompost. A tak to jde každý den, až v košíčku nezbude nic. Určíme-li "své" hodnoty, pak jsme udělali kolem sebe nebo kolem společnosti, ve které žijeme, tedy kolem našeho "kmene" kruh, za kterým jsou ti, kteří patří na kompost.

  

5) V čem vidíte smysl života?


Asi přestat si lámat hlavu nad smyslem života a žít ho, se všemi těmi proláklinami a vrcholky, s autobusem, který nepřijede i s duhou, která se pak objeví nad mořem.

 

přidáno 1. ledna 2015 do kategorie Lidé

ČTETE: Pět otázek pro Jana Bílého · 1. ledna 2015 · Lidé
·
Další články