Kontakt O nás

5 otázek pro Petra Nešpůrka

Petr Nešpůrek procestoval svět a neztratil se. Nyní vede smíchovský Hotel NH Prague. Jaký má úspěšný třicátník, kterého můžete znát i z aktuálního Osobního rozvoje, náhled na češství, životní štěstí, víru... ?

 

Jak vidíte nás, Čechy? Od čeho se odvíjí naše mentalita?

Nejprve bych chtěl říci, že jsem opravdu hrdý na své češství. Vzhledem k tomu, že mám za manželku cizinku (Thajku), pozoruji a hodnotím českou národní povahu s větším odstupem. Vidím nás jako často smutný, do sebe uzavřený národ, který má mezi sebou velké osobnosti. Ty nás zviditelňují ve světě, nicméně u nás se jim nedostává uznání, jaké si zaslouží.

                                                                         

Co pro vás znamená víra?

Na otázku bych odpověděl tímto krásným příslovím: Věř a víra tvá tě uzdraví…

 

Co lidem často a přitom zbytečně brání v životním štěstí?

Mám pocit, že v dnešní době příliš plánujeme, spekulujeme a pospícháme, a pak se nám stane, že štěstí ani neregistrujeme. A musí se stát něco vážného, abychom si ho uvědomili a začali si vážit každého šťastného okamžiku.

 

Jak reflektujete generaci narozenou po roce 1989? Jaké naděje do ní vkládáte?

Polistopadová generace je velmi rozdílná oproti nám, tzv. husákovým dětem. Má více možností, svobody a větší šanci uspět v cizině, to znamená, že v pracovním životě je na tom co do příležitostí určitě lépe. Nicméně její osobní život nese proti tomu našemu, podle mého názoru, více úskalí. Rodiče na tuhle generaci nemívají čas, doby, kdy jsme bezpečně běhali kolem domů do tmy, jsou také pryč, nástrahy číhají na každém kroku. Je to škoda, někdy i velmi nadaní a inteligentní mladí lidé končí kvůli nedostatku času těch, kteří je vychovávají, špatně.

 

Stáří. Co se vám pojí s touto fází života? 

Stáří ve mně vyvolává slova jako úcta, pokora, moudrost, a také spoustu krásných vzpomínek na babičku a dědu. Je mi líto, že mnozí z dnešních českých důchodců si po letech dřiny a shonu nemohou dopřát ani krásnou dovolenou, zaplatit kvalitní zdravotní péči atd... V tomto ohledu jsme hodně pozadu proti vyspělým evropským státům a někdy je to velmi smutný pohled. Zároveň je ale pravdou, že tato generace, která je stále neochotná naslouchat názorům mladých, se dost nešťastně rozhoduje.  Výsledek jsme viděli v letošních prezidentských volbách...

 

Připravil David Halatka

 

 

 

přidáno 22. května 2014 do kategorie Lidé

ČTETE: 5 otázek pro Petra Nešpůrka · 22. května 2014 · Lidé
·
Další články