Kontakt O nás

5 otázek pro Lenku Kaprhálovou

Výživová poradkyně a sportovní dietoložka Lenka Kaprhálová, kterou můžete znát z nejnovějšího Osobního rozvoje, si v našem pravidelném webovém interview všímá české „vyčůranosti“ i restů naší společnosti vůči seniorům.

 

Jak vidíte nás, Čechy? Od čeho se odvíjí naše mentalita?

Vnímám nás jako málo sebevědomé, moc si nevěříme, na druhou stranu nejsme konfliktní. Oproti jiným národům, kde lidé dávají najevo nesouhlas mohutnými demonstracemi, my Češi si zanadáváme a jdeme domů. Máme rádi svůj klid, a jsme spíše konzervativní. Mentalitu si nejspíš neseme ve svých vzorcích chování, které jsme podědili od našich předků. Hlavně, abychom nevyčnívali, umíme mít radost, když někoho „doběhneme“, něco „ožulíme“… Chyb se obvykle bojíme, a proto možná valná většina Čechů nechce podstoupit větší rizika a dosáhnout víc. Naštěstí se vždy najdou tací, kteří to dokážou a překonají sami sebe. Na své slavné Čechy jsem opravdu pyšná, možná, že existuje nějaká statistika, která potvrdí, že na tak malou zem je těch velkých osobností docela hodně!

 

Co pro vás znamená víra? 

Víra je nejmocnější nástroj člověka dokázat něco víc. Vírou můžeme ovlivnit i svůj zdravotní stav, ztráta víry je podle mne konečná, kdo ztratil víru, ztratil vše… Proto rozumím, že pro udržení víry může pomoci náboženství, či nějaké rituály, v zásadě nejde o to jak, ale důležité je si ji umět udržet i v těch nejtěžších chvílích.

 

Co lidem často a přitom zbytečně brání v životním štěstí? 

Štěstí je pouze stav, který si dokážeme sami navodit, bez ohledu na to, kde se zrovna nacházíme. Možná to zní divně, ale mnozí lidé se bojí přiznat, že jsou šťastní, aby o to „nepřišli“. Vždy si vzpomenu na komentáře babičky i maminky – hlavně se neraduj, abys o to nepřišla… A tak se učím, jak si navodit pocit štěstí každý den, funguje to!

 

Jak reflektujete generaci narozenou po roce 1989? Jaké naděje do ní vkládáte? 

Odpovím oklikou. Řekla bych, že nějaká celospolečenská změna potřebuje více než jednu generaci, vzorce chování se přenáší z rodiny na rodinu. Možnost vycestovat a seznámit se s jiným způsobem života může ledacos ve smýšlení nové generace změnit.

 

Stáří. Co se vám pojí s touto fází života? 

Čím víc se stáří blíží, tím víc si uvědomuji, že ztrácíme úctu. Kult mládí, úspěšnosti, antiaging byznys, to vše stáří popírá, přitom je nedílnou součástí života každého z nás. Staří lidé mají právo na důstojný život s uznáním od nás mladších. Věřím, že pokud seniory necháme, aby nám své odžité zkušenosti předávali, mohou získat všichni – starší člověk pocit užitečnosti a ten mladší pohled někoho, kdo má v životě pár let „náskok“. A nemusí to být pouze vědecký pracovník nebo lékař, co takhle babička, která naučí svoji vnučku tu nejlepší svíčkovou?

 

přidáno 24. května 2014 do kategorie Lidé

ČTETE: 5 otázek pro Lenku Kaprhálovou · 24. května 2014 · Lidé
·
Další články