Kontakt O nás
Jak poznat příznaky workoholismu?

Jak poznat příznaky workoholismu?

Je skvělé byť práci oddaný, ale má cenu věnovat jí celý svůj život? Jakou cenu jste za to ochotní zaplatit?

Možná se vám to zdá nepředstavitelné a dokonce vám ta představa zvyšuje tlak. Vy a workoholik? Nemožné. Víte ale to, že workoholismus přichází nečekaně? Když teď vykazujete jeden příznak začínajícího workoholika, za týden to mohou být dva, za tři týdny tři a za měsíc už budete tak zažraný do práce, že ani nepostřehnete, jak jste do toho naplno spadli?

Celosvětově rozšířený

Workoholismus je seriózní choroba. Je to jedna z nejčastějších závislostí, kterou si lidé nevědomě svým chováním přivozují. Neobchází žádné věkové kategorie a nejvíc škod páchá na lidech, kteří pracují mentálně.

Neměli byste nad ní mávnout rukou a říct si, že to nic není. Může mít neblahé účinky na vás, i vaše okolí. Stejně jako psychicky, tak i fyzicky. Víte, jaké důsledky může mit vaše závislost na práci a co všechno díky ní můžete ztratit?

Příznaky workoholismu

Strávit v práci 12-14 hodin (najednou i 16!), práci si nosit domů a přitom se tvářit, jakoby to byl běžný standard, není zdravé. Ani mít výčitky z množství práce, které se vám nepodařilo udělat, ani z toho, že by váš výkon byl neefektivní, protože pokud by skutečně byl, určitě byste to raději zapírali, než prezentovali skutečnost.

Je nesmyslem odkládat dovolenou stále na později, až se z toho stane věčnost. Člověk potřebuje relax, protože bez něho jde jeho výkon dolů a ztrácí se kreativita a nápady. Bez mozkové regenerace se stanete jen mechanizmem chodícím z práce do práce. Přestanete skutečně žít. Budete existovat, abyste pracovali, ne pracovat, abyste mohli existovat.

Zdravé není ani pracovat pod tlakem stále víc a víc a nutit se do vyšších výkonů, protože to jednoduše musíte udělat. Musíte? Nemusíte.

Odcizení

Máte přítelkyní? A co si myslíte, jak dlouho vám to ještě bude tolerovat? Určitě jí nebaví lehat si do postele najednou s dvěma ? s vámi a vaším notebookem. A určitě jí nebaví se ráno budit vedle prázdného místa, protože vy jste mezitím běželi do práce. Tolik toho v práci musíte ještě udělat...

Se stupňujícím workoholismem se stupňují i hádky. Vaše žena, anebo přítelkyně začne mít pocit samoty a začne vám vyčítat, že jste hodně v práci, proč tolik pracujete a proč nejste více doma s ní. Vy jí to vrátíte v podobě nejhloupějšího argumentu ?a za co si můžeš kupovat na sebe ty hadry??, nato třísknou dveře a na několik dní máte tichou domácnost.

Ztráta svobody

Práce si vás připoutala. Musíte do ní jít i tehdy, když jste nemocný, protože práce nepočká. Na dovolenou už nejezdíte, a když jedete, zásadně si tam berete mobil, notebook a všechny komunikační prostředky, které jsou dostupné. Práce nepočká ani na pláži, ani v horách; nikde.

Fyzické následky

Věřte, že strávit v práci víc jak 10 hodin denně není zdravé. Ani pro váš vnitřní pokoj, ani pro harmonii v partnerském životě (jen neříkejte, že žádný nemáte, protože práce vás nanejvýš uspokojuje), ani pro vaše fyzické zdraví. Dostaví se nejprve migréna a bolesti hlavy, potom žaludeční těžkosti různého druhu (můžou to být až vředy), vysoký krevní tlak a další kardiovaskulární onemocnění a dokonce i nechuť na sex!

přidáno 1. března 2016 do kategorie Byznys

ČTETE: Jak poznat příznaky workoholismu? · 1. března 2016 · Byznys
·
Další články