Kontakt O nás
Darina Ermisová: Královna českých kabelek

Darina Ermisová: Královna českých kabelek

Ručně šité kabelky Dara bags z Ostravy se staly pojmem, který v Česku zná téměř každá žena. Za tím vším stojí Darina Ermisová, která letos získala 1. místo v soutěži Živnostník roku 2015 za Moravskoslezský kraj.

Začátek jejího podnikání byl nenápadný. Před nástupem na rizikové těhotenství pracovala jako vedoucí prodejny nadnárodního řetězce s oblečením, kde se naučila řídit lidi, obstarávat chod obchodu a vnímat potřeby zákazníků a zákaznic.

„Pamatuji si, že kamarádka pořádala oslavu narozenin, chtěla jsem tam během povolené vycházky zaskočit, ale neměla jsem správnou kabelku. Byla jsem doma na rizikovém těhotenství, a protože jsem nemohla chodit po krámech a vybírat si, tak jsem prostě zasedla za šicí stroj a kabelku si ušila,“ popisuje své začátky Darina Ermisová.

„Byl to spíše takový kabelkopytlík, sáček, nevím přesně jak to nazvat. Kamarádkám se ale líbil, ušila jsem jich pro ně ještě pár a pak i pro kamarádky kamarádek… Když jsem se vrátila z porodnice, měla jsem k odbavení už tolik objednávek, že jsem musela najmout první švadlenu. Pak druhou, třetí, přidala se i kamarádka, která mi pomáhala s objednávkami a administrativou,“ dodává Dara.

Dnes Darina zaměstnává třicet lidí a ocenění sbírá jak na běžícím páse – třeba to od časopisu Forbes za nejlepšího prodejce na Fleru, nebo titul Živnostníka roku 2015 Moravskoslezského kraje, či třeba prestižní ocenění TOP 10 podnikatelek ČR. Kromě toho také úspěšně odolává konkurenci, avšak setkala se i s kopírováním svých produktů.

Výroba kabelek - Darina Ermisová

 

„Stačí se podívat na Fler.cz. Když jsem tam začínala, byly tam jenom batikované sáčky, dneska všichni kombinují koženku s textilem, vytvářejí střihy nápadně podobné těm mým a dokonce mi i kopírují texty. S tím se ale nedá nic dělat, každý by si měl rozmyslet, jestli chce nosit originál nebo padělek. Většinou se jedná o maličké dílničky o jedné švadleně a jedné kopírovatelce - „návrhářce“, ušijí pár tašek a zaniknou, takže s nimi si hlavu nelámu,“ vypráví Darina Ermisová.

"Naše zboží má skutečný příběh. Každou kabelku dělá vlastnoručně jedna švadlena, která na konci šití vloží do produktu kartičku se svým podpisem. Zákaznice tak přesně vědí, kdo právě jejich kabelku vyrobil," popisuje charakteristický rys své značky.

Za podnikatelskou odvahu i následný úspěch ocenila ostravskou podnikatelku i odborná porota, která jí udělila titul Česká spořitelna Živnostník roku 2015 Moravskoslezského kraje. "Rozhodující byl hluboký příběh, kdy paní Ermisová propojila svou kreativitu, inovativnost a odvahu, aby rozvinula původní hobby do fungujícího podnikatelského modelu. Navíc přemýšlí i jinými směry a snaží se rozvíjet i do dalších segmentů," ocenil ostravskou podnikatelku jeden z porotců, oblastní manažer České spořitelny Martin Bury.

Darina Ermisová svým nápadem, vytrvalostí a nasazením dokázala, že mohou úspěšně podnikat i ženy na mateřské dovolené, čímž se stala nekorunovanou královnou českých kabelek.

přidáno 17. listopadu 2015 do kategorie Byznys

Sdílet
Mail
ČTETE: Darina Ermisová: Královna českých kabelek · 17. listopadu 2015 · Byznys
·
Další články